بند ناف نوزاد وظیفه‌ای کاملاً حیاتی در زمان جنینی دارد، این عضو رابط بین بدن جنین و مادر است، اکسیژن و مواد غذایی از این طریق به بدن جنین وارد می‌شود و مواد زائد و دی اکسید کربن از طریق بند ناف از بدن جنین خارج می‌شود.پس از تولد، این قسمت کارایی خاصی ندارد، به همین دلیل با گیره آن را می‌بندند و سپس از نزدیک بدن نوزاد آن را قطع می‌کنند.

افتادن بند ناف چقدر طول می‌کشد؟

بند ناف نوزاد معمولاً ظرف ۱۰ تا ۲۱ روز خشک شده و می افتد و جای آن به‌صورت زخمی باقی می‌ماند که ظرف چند روز خوب می‌شود.

آیا بند نافی که هنوز نیفتاده است نیاز به مراقبت خاصی دارد؟

مهم‌ترین مسئله در نگهداری بند ناف نوزاد قبل از افتادن آن، جلوگیری از عفونت است. بند ناف را باید خشک و تمیز نگه داشت. در هنگام تعویض پوشک لبه بالای آن باید زیر بند ناف تا کرد تا بند ناف در معرض هوا قرار داشته باشد و با ادرار تماس پیدا نکند. زمانیکه بند ناف می افتد ممکن است پوشک کمی خونی شود که طبیعی است. از حمام کردن نوزاد در وان تا قبل از افتادن بند ناف باید خودداری کرد.

در هوای گرم به نوزاد باید فقط پوشک و یک تی شرت گشاد پوشاند تا جریان هوا زیر لباسش برقرار بوده و بند ناف سریعتر خشک شود. از پوشاندن لباس‌های زیر دکمه دار تا زمانیکه بند ناف بیفتد باید خودداری کرد. هیچگاه سعی نکنید بند ناف را با دست بکنید حتی اگر خیلی شل شده باشد و تنها اتصال آن رشته‌ای نازک باشد.

گاهی بعد از افتادن بند ناف توده گوشتی کوچکی باقی می‌ماند که ممکن است خودش از بین برود و یا نیاز به درمان داشته باشد. این توده‌ها که «گرانولوم نافی» خوانده می‌شوند مشکلی جدی نبوده و در داخل آنها عصب وجود ندارد بنابراین در صورتیکه نیاز به درمان داشته باشند درمان آنها دردناک نخواهد بود.

در اتاق زایمان، متخصص زنان یا ماما برای جلوگیری از عفونت، بند ناف را پس از قطع کردن با مواد ضد عفونی کننده تمیز می‌کند. سال‌ها توصیه بر این بود که برای تمیز کردن بند ناف در روزهای بعد در خانه، از پنبه یا گاز آغشته به الکل یک یا دو بار در روز استفاده شود. بسیاری از متخصصین کودکان هنوز هم به این روش اعتقاد دارند ولی امروزه بعضی دیگر معتقدند که بهتر است بند ناف را رها کرد تا خودش خشک شود و بیفتد. دلیل این اعتقاد جدید نتایج مطالعه‌ای که در سال ۱۹۹۸ در کانادا انجام شد. در این مطالعه چنین نتیجه گیری شد که‌ترمیم بند ناف‌هایی که به حال خود رها می‌شوند ۸ روز طول می‌کشد در صورتیکه این زمان برای بند ناف‌هایی که با الکل تمیز شده بودند ۱۰ روز بود. (در هیچیک از ۱۸۰۰ نوزادی که این مطالعه بر روی آنها انجام شده بود عفونت دیده نشد.)

یکی از دلایلی که بعضی متخصصین کودکان هنوز هم روش تمیز کردن با الکل را توصیه می‌کنند این است که بند ناف‌هایی که با الکل تمیز نمی‌شوند گاهی ترشحات و بوی بد دارند. از سوی دیگر بسیاری از این متخصصین معتقدند که اختلاف دو روز در زمان‌ترمیم، اختلاف چندان قابل توجهی نیست.

علائم عفونت بند ناف نوزاد

در صورتیکه هر یک از علائم زیر را مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید:

  • تب یا بد حال بودن نوزاد
  • تورم یا قرمزی ناف یا اطراف آن
  • وجود چرک

نظر شما چیست؟