حمام کردن نوزاد یکی از دغدغه های اصلی مادرانی است که برای اولین بار صاحب فرزند شده اند و معمولاً یک مادربزرگ مهربان و دلسوز است که با استفاده از تجربه بزرگ کردن چندین فرزند، با عشق و علاقه نوه کوچک خودش را حمام می کند. با این حال مادران تازه کار هم باید حمام کردن نوزادشان را یاد بگیرند و بی ترس از لیز خوردن بچه یا آسیب رساندن به او، دلبندشان را حمام کنند و از این کار لذت ببرند. پس به جای نگرانی و ترسیدن، قلق های حمام کردن نوزادتان را یاد بگیرید. دکتر مهتا فاطمه بصیر درباره حمام کردن نوزاد توضیح می دهد.

شروع حمام کردن نوزاد با آرامش مادر

اگر شما مضطرب و نگران باشید علاوه بر اینکه روی کار مسلط نیستید، نوزادتان نیز متوجه اوضاع می شود و این ممکن است او را هم نگران کند و خاطره ناخوشایندی از حمام کردن در ذهن او باقی بگذارد و برای حمام های بعدی با مشکل مواجه شوید.
حمام کردن نوزاد می تواند فرصت خوبی برای لذت بردن شما و او و ایجاد یک فضای بسیار شاد باشد. برای داشتن آرامش بهتر است همه وسایلی را که ممکن است لازم داشته باشید، در اطراف خود و در دسترس قرار دهید. از یک شخص دیگری که در منزل همراه شماست بخواهید که در زمان حمام کردن در نزدیکی شما حضور داشته باشید که اگر به چیزی احتیاج داشتید در اختیارتان قرار دهد. این کار به خصوص در اولین تجربه های حمام کردن لازم است. حتماً لباس به تن داشته باشید تا نوزاد روی پای شما لیز نخورد.

به ترتیب اعضای بدن کودک را بشوئید

از صورت و چشم نوزاد شروع کنید. یک پنبه خیس از آب گرم را به آرامی روی صورت نوزاد بکشید. سپس سر او را به سمت خود نگه دارید و با یک دست بگیرید، بدن نوزاد روی پای شماست بنابراین دست دیگر شما آزاد است تا با آن سر نوزاد را با شامپو مخصوص بشویید. سپس سراغ سر، گردن، زیر بغل، سینه و شکم نوزاد بروید. با یک پارچه یا لیف بسیار نرم و به آرامی با صابون این ناحیه ها را بشویید و به همین نحو پشت او را نیز تمیز و خشک کنید. بعد از شستن بدن، فوری او را درون حوله بپیچید و خشک کنید.

چند نکته:

  • برای خشک کردن گوش ها از گوش پاک کن استفاده نشود.
  • زمان مناسب برای حمام کردن نوزاد بین 5 تا 10 دقیقه است.
  • هرگز نوزاد را هنگام حمام کردن تنها نگذارید.

حمام کردن نوزاد داخل لگن یا وان

اگر ناف نوزادتان افتاده است می توانید او را داخل وان یا لگن مخصوص کوچک قرار دهید. در هفته اول تولد و تا زمانی که ناف نیفتاده و یا محل ختنه بهبود پیدا نکرده است، او را در وان یا لگن قرار ندهید چرا که موجب عفونت می شود.
البته حرارت آب داخل لگن را با آرنج خود چک کنید. حتماً از آب گرم (حدود 30 -40 درجه) و صابون یا شامپوی مخصوص بچه استفاده کنید. دمای محل استحمام باید مناسب (حد اقل 25 درجه) باشد.

نوزاد را به محض برهنه کردن و بدون اتلاف وقت در آب گرم ساده (بدون کف صابون) غوطه ور کنید، درحالی که سر و گردن وی را با یک دست خود، خارج آب نگه داشته اید. در صورتی که در آب غوطه ور شدن برای نوزاد لذت بخش است می توان مدت استحمام را طولانی تر کرد.

برای حمام کردن نوزاد چه نوع شوینده ای استفاده شود؟

پوست نوزادان و شیرخواران حساس و خشک است. بنابراین برای نوزادان زیر یک سال نباید از صابون بزرگسالان و حتی شوینده کودکان بزرگ تر از سن نوزادی استفاده کرد. ممکن است برای پوست ضعیف و نازک او مضر باشد. شامپوی مخصوص بچه از مواد ملایم تهیه شده و به پوست او صدمه نمی زند و چشم های او را نمی سوزاند. البته می توانید شامپوی بچه را برای شستشوی بدن نیز مورد استفاده قرار دهید. در این زمینه شوینده های موستلا به شما کمک خواهد کرد.

نحوه تمیز کردن بند ناف نوزاد

به هیچ وجه برای تمیز کردن بند ناف از الکل استفاده نکنید. چرا که تاثیری در جلوگیری از عفونی شدن و خشک شدن ناف ندارد. ناف را با آب ولرم و صابون ملایم به آرامی شسته و خشک کنید. مراقب باشید ناف در اثر فشار یا ضربه یا مرطوب شدن بیش از حد نیافتد. کلاً بند ناف را همیشه خشک نگه دارید.

استفاده از مرطوب کننده بعد از حمام

  • خشک بودن پوست نوزاد شما طبیعی است. با این حال خوب است که پس از حمام کردن بدن او را چرب کنید تا لذت حمام کردنش بیشتر شود. می توانید از مرطوب کننده های برند موستلا (کرم هیدرا ب ب صورت، لوسیون هیدرا ب ب بدن و یا برای پوست های خشک تر محصولات حاوی کلدکرم) برای کاهش خشکی پوست و جلوگیری از پوسته پوسته شدن بدنش و نرم کردن پوست صورت او استفاده کنید.
  • هنگام چرب کردن بدن نوزاد او را روی سطح هموار و با ثباتی قرار دهید تا چربی دست شما و بدن او موجب لیز خوردنش نشود.
  • همزمان که بدنش را چرب می کنید به آرامی و با ملایمت او را ماساژ دهید. لمس بدن نوزاد توسط پدر یا مادر احساس امنیت، راحتی و حتی «مورد علاقه بودن» و رفاه کلی را در او بیشتر می کند. ضمن اینکه ماساژ آرام و صحیح بر ضریب هوشی و تکامل کودک مؤثر است. استفاده از روغن ماساژ موستلا در این موارد به آرامش نوزاد کمک بسیار زیادی می کند.

توصیه می شود برای پوست ضعیف و حساس نوزاد خود از محصولاتی با پایه طبیعی و گیاهی استفاده کنید. برند موستلا متخصص مراقبت از پوست کودک با بیش از 60 سال سابقه و با برخورداری از مواد اولیه کاملاً طبیعی و گیاهی فاقد هرگونه نگه دارنده شیمیایی بوده و علاوه بر مراقبت از پوست فرزند شما به بلوغ آن نیز کمک می کند.

نظر شما چیست؟