اکستنشن مو که این روزها خیلی از زن ها و حتی دختران جوان به آن علاقه مند شده اند، روشی است که آرایشگرها آن را برای پرپشت تر و ضخیم تر نشان دادن موهای سر استفاده می کنند.

آرایشگر برای اکستنشن کردن موها، باید مجموعه ای از موهای طبیعی یا مصنوعی را به روش های مختلف به موهای سر اضافه کند. البته معمولاً موهای مورد استفاده در اکستنشن، مصنوعی است و کمتر پیش می آید که از موهای طبیعی برای آن استفاده شود، چون استفاده از این نوع موها برای مشتری ها گران تمام می شود.

قیمت اکستنشن مو در آرایشگاه های زنانه علاوه بر این که بسته به جنس موهای استفاده شده در آن متفاوت است، به تعداد شاخه هایی که در میان موها کار گذاشته می شود نیز بستگی دارد و بنابراین اکستنشن ممکن است از صد هزار تا یک میلیون تومان قیمت داشته باشد.

در بیشتر روش های اکستنشن، موهای مصنوعی به موی اصلی سر چسبانده یا دور آن ها پیچیده می شود، اما روش هایی نیز وجود دارد که موهای مصنوعی با گیره های مخصوصی به موهای سر متصل می شود و قابل جدا کردن است.

اگر اکستنشن باعث شود موها بلندتر و پرپشت تر به نظر برسد چرا هیچ پزشک پوستی حاضر نیست اکستنشن را برای بیمارانی که از کم پشتی موها گله دارند، انجام دهد و این جور آدم ها برای اکستنشن سراغ آرایشگرها می روند؟

اکستنشن مو باعث ریزش شدید موها می شود و در نهایت ممکن است به طاسی منجر شود.

یکی از علل مهم ریزش موها بستن زیاد آن ها است. این نوع ریزش را ترکشن آلوپسیا (ریزش موی کششی) می گویند که در آن، موهای بخش هایی از سر که بیشتر تحت فشار و کشیده شدن بوده اند می ریزد و به تدریج سر طاس می شود. این نوع ریزش موها در زن هایی که همیشه موهایشان را دم اسبی می کنند یا محکم می بافند بسیار شایع است.

می پرسید این ها چه ربطی به اکستنشن کردن موها دارد؟ یکی از عوارض اکستنشن هم ریزش موی کششی است، چون در اکستنشن نیز موها بشدت کشیده می شود و به همین دلیل پس از مدتی شروع به ریزش می کند و گرچه شاید در دفعات اول و دوم موها چندان کم نشود، اما در دفعات بعدی کاهش آن ها کاملاً مشهود است.

میزان آسیب دیدگی موها، بسته به تعداد دفعات اکستنشن کردن و جنس موها متفاوت است. اگر ریشه موها آسیب ببیند ممکن است طاسی همیشگی شود و موها دیگر در نقاطی که زیاد تحت کشیده شدن بوده است رشد نکند و استفاده از نرم کننده و دارو به بهبود وضعشان کمکی نکند.

ریزش موها پس از اکستنشن اگرچه چاره ای ندارد، ولی در صورتی که موها را اکستنشن کرده اید، دست کم با مشورت پزشکتان، از مکمل های مو مانند آهن، روی و بیوتین استفاده کنید تا شاید ریزششان کمی کمتر شود.

تشدید سردردهای میگرنی پس از اکستنشن مو در کسانی که مبتلا به میگرن هستند هم وجود دارد. البته در اکستنشن کشیده شدن موها در حدی نیست که باعث سردرد شود، اما وقتی کسی سابقه ابتلا به میگرن را دارد، نباید خطر کند.

سری قرمز با پوستی ورم کرده و تاول زده که موهای زیادی روی آن به هم چسبیده است! فکرش هم آدم را می ترساند! شما چه می دانید چسبی که با آن موهای مصنوعی را به سرتان چسبانده اند از چه جنسی است و آیا به آن حساسیت دارید یا نه؟

اگر کسی سابقه حساسیت دارد و اصرار دارد با وجود این همه عوارض، باز هم موهای نازنینش را برای اکستنشن به آرایشگر بسپرد، دست کم پس از مشورت با پزشک، آزمایش حساسیت را بگذراند تا متوجه شود که نسبت به چسب حساس است یا نه.

مضرات اکستنشن آن قدر زیاد است که حتی استفاده از کلاه گیس با وجود اشکالاتی که دارد، از آن بهتر است. البته در استفاده از کلاه گیس هم باید دقت کرد که هر از گاه آن را از سر بردارید تا سرتان هوا بخورد و به هیچ وجه در استفاده از کلاه گیس با کسی شریک نشوید.

نظر شما چیست؟