هنگام انتخاب رنگ اتاق کودک همه ما بر اساس سلیقه خود که چه رنگی را بیشتر دوست داریم رنگ دیوار را انتخاب می‌کنیم که البته به خاطر علاقه ما به آن رنگ بیشتر مواقع هم از تصمیم خود راضی هستیم.

اما باید بدانیم که رنگ‌ها تاثیرات متفاوتی روی بدن و ذهن انسان می‌گذارد به همین منظور انتخاب رنگ اتاق‌خواب کودک اهمیت زیادی پیدا می‌کند. هیچ پدر مادری نمی‌خواهند کودکشان دچار اختلالات رفتاری شود پس باید به همه نکات ریز برای انتخاب رنگ اتاقش دقت کنند.

رنگ‌های گرم

استفاده از رنگ‌های گرم معمولاً سطح انرژی کودک را افزایش داده و ذهنش را فعال می‌کند. این رنگ‌ها علاوه بر اینکه فضای اتاق را بزرگ جلوه داده و به کودک احساس امنیت می‌دهد، آرام‌بخش نبوده و بنابراین برای اتاق‌خواب توصیه نمی‌شود، به‌خصوص که تأثیر آن‌ها روی انرژی کودک زیاد است و احتمالاً باعث بدخوابی و بی‌خوابی آن‌ها می‌شود؛ اما برای اتاق بازی می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.

نارنجی

نارنجی گرم و دل‌نشین ارتباطات اجتماعی کودک را تقویت می‌کند؛ اما استفاده زیاد از این رنگ در اتاق‌خواب ممکن کودکتان را به یک کودک بیش‌فعال تبدیل کند. شاید این رنگ برای کلاس درس و مهدکودک انتخاب بهتری باشد.

زرد

زرد هم از آن دسته رنگ‌های گرم است که نور اتاق را زیاد و احساس شادی را بیشتر می‌کند. بستگی به میزان پررنگی و یا کم‌رنگی رنگ زرد پررنگ یا لیمویی تمرکز را بالا می‌برد درحالی‌که زرد کم‌رنگ عملکرد حافظه را بهتر می‌کند و آرامش‌بخش است.

قرمز

قرمز از آن رنگ‌هایی است که به‌هیچ‌وجه به‌عنوان رنگ غالب برای اتاق کودک پیشنهاد نمی‌شود. به این دلیل که این رنگ ارتباط زیادی با خشونت و تحریکات عصبی و مانع تمرکز می‌شود و حتی باعث سردرد می‌گردد؛ اما اگر این رنگ به‌درستی با رنگ‌های دیگر ترکیب شود تاثیرات مثبتی مثل افزایش انرژی و حتی افزایش تمایلات ورزشی می‌شود. بخصوص برای اتاق بازی گروهی و مهدکودک‌ها.

صورتی

دکور صورتی ممکن است در نگاه اول زیبا به نظر برسد اما در مدت کوتاهی به‌شدت خسته‌کننده می‌شود. بهترین راه ترکیب رنگ صورتی با رنگ‌های دیگر است.

صورتی همیشه در همه جای زمین یک رنگ دخترانه به حساب می‌آمد. دلیلش هم این است که صورتی یک رنگ آرام‌بخش است و احساسات انسان را برمی‌انگیزد. با همه اینکه یک رنگ کاملاً آرامش‌بخش است میزان زیاد آن باعث افزایش عصبانیت و هیجان کاذب می‌شود. این رنگ را با رنگ سفید برای اتاق دختر کوچولو ترکیب کنید.

رنگ‌های سرد

رنگ‌های سرد برخلاف رنگ‌های گرم یک فضای آرام و ساکت ایجاد می‌کنند. اگر میزان آن زیاد باشد باعث ایجاد حس افسردگی و دل‌تنگی می‌شود.

آبی

آبی برخلاف قرمز رنگ آرامش بخش است. فشار خون را پایین می‌آورد و خشونت را کاهش می‌دهد. اگر در آب و هوای گرم زندگی می‌کنید رنگ آبی خنکی بیشتری به اتاق می‌دهد. همچنین رنگ آبی برخلاف قرمز و نارنجی اشتها را هم کم می‌کند و مانع پرخوری می‌شود. رنگ آبی را با سفید ترکیب کنید تا اتاق بیش‌ازحد افسرده و سرد نباشد.

سبز

سبز رنگ آرام و دلپذیر است. رنگ سبز با طبیعت و سلامتی گره خورده و احساس خوب و آرام بخشی به بدن می‌دهد. سبز تمرکز را بالا می‌برد و برخی مطالعات نشان داده است که رنگ سبز تمایل به یادگیری و خواندن را بیشتر می‌کند. این رنگ برای اتاق کودک گزینه بسیار مناسبی است اگر بخواهید یک کودک زرنگ و درس‌خوان و عاشق طبیعت داشته باشید.

بنفش

بنفش به نسبت آنکه به آبی و یا قرمز نزدیک باشد خصوصیات آن‌ها را منتقل می‌کند. این رنگ همچنین یک حس رؤیایی و جادو به انسان می‌دهد و اگر به دنبال فضای جادویی هستید بنفش همان رنگ است. این رنگ با وفاداری و وظیفه‌شناسی ارتباط دارد. بنفش روشن و یاسی حس آرامش دارد و بنفش تیره فضای اتاق را لوکس و تجملی می‌کند.

سفید

رنگ سفید به‌تنهایی یک فضای روحانی و درعین‌حال دل‌باز به اتاق می‌دهد. این رنگ همچنین در طراحی‌های داخلی مدرن بسیار استفاده می‌شود اما بعد از یک مدت خسته‌کننده می‌شود کمی از رنگ‌های گرم در دکوراسیون وسایل اتاق استفاده کنید. کمی صورتی و آبی و بنفش با سفید زیبایی دل‌نشینی به اتاق کودک می‌دهد.

طوسی

هرچند رنگ طوسی بیشتر به عنوان یک رنگ سرد افسرده و مات شناخته‌شده است اما این رنگ ویژگی‌های دیگری نیز دارد مثل حس آرامش و تفکر. رنگ طوسی ذهن را به فکر کردن تشویق می‌کند؛ اما حس تنهایی و انزوا را هم در کودک زیاد می‌کند. زرد و رنگ‌های گرم زیبایی خاصی به رنگ طوسی می‌دهد.

سیاه

رنگ سیاه اغلب در وسایل اتاق استفاده می‌شود تا رنگ دیوارها. معمولاً وسایل سیاه با رنگ سفید و یا رنگ‌های روشن دیوار ترکیب خوبی از آب درمی‌آید. برای اتاق کودک اصلاً گزینه خوبی نیست؛ اما برای اتاق‌های دیگر اگر پنجره‌های بزرگ باشد و تنها از سایه روشن سیاه در برخی دیوارها استفاده شود فضای مدرنی ایجاد می‌کند.

قهوه‌ای

رنگ خاک و طبیعت، برای اتاق کودک رنگ مناسبی است. سعی کنید از ترکیب قهوه‌ای روشن و تیره استفاده کنید تا همه‌چیز یکدست و یکنواخت نشود. رنگ قهوه‌ای و کرم رنگ تعادل‌اند به‌خصوص برای کمتر کثیف شدن اتاق کودک گزینه عالی‌ای است.

این تاثیرات رنگ‌ها فقط برای کودکان نیست بزرگ‌ترها هم می‌توانند به شدت تحت تأثیر رنگ اتاق قرار بگیرند. بزرگ‌ترها می‌توانند رنگ اتاق خواب خود را هم بر اساس روانشناسی رنگ‌ها انتخاب کنند اما چون این مسئله برای کودک در حال رشد بیشتر و مهم‌تر است باید دقت بیشتری در تزئین و رنگ اتاق کودک داشته باشیم.

نظر شما چیست؟