هر مادری در چنین بازاری قرار بگیرد، اختیار از دست می‌دهد و لباس نوزاد و لباس‌های کوچک رنگی و لوازم زیادی را بدون توجه به اینکه کدام‌یک لازم و ضروری است یا کدام‌یک متناسب با نیازهای اولیه نوزاد است، تهیه کند و تا زمان تولد کودکش از تماشای آن‌ها لذت ببرد؛ اما وقتی‌که نوزاد دیده به جهان گشود، بعد از مدتی کوتاه مادر متوجه می‌شود که طفل او خیلی سریع رشد کرده و وزنش در شش‌ماهگی دو برابر و در نه‌ماهگی سه برابر بدو تولدش شده و قدش 50 درصد رشد می‌کند و در نتیجه بسیاری از آن لباس‌ها که با هزاران شوق‌وذوق خریده و هزینه بسیاری هم بابتش صرف کرده است، یا اصلاً پوشیده نشده‌اند یا در نهایت یکی دو بار استفاده شده‌اند و کوچک و کوتاه و تنگ‌شده و دیگر بی‌استفاده‌اند.

به همین دلیل در این مطلب وبلاگ سلامت و زیبایی جهان گستر سعی می‌شود نکاتی را متذکر شویم تا برای مادران تازه کارآمد باشد:

مناسب با فصل خرید کنید: برای مثال اگر کودک متولد اسفند است، پس به‌زودی بهار را در پیش دارد و لازم نیست لباس‌های ضخیم زمستانی برایش تهیه کنید، بلکه لباس‌های بهاره نیاز دارد و لباس‌های ضخیم را باید برای شش تا نه‌ماهگی یا نه تا دوازده‌ماهگی بخرید.

متناسب با رشد بچه خرید کنید: اکثر بچه‌ها همان‌طور که گفتیم به‌ویژه در سه‌ماهه نخست رشد سریعی دارند بنابراین لباس‌هایشان سریع کوچک می‌شود؛ پس برای زیر سه‌ماهگی زیاد لباس نخرید. ولی برای شش تا دوازده‌ماهگی که کودک غذا خوردن را آغاز می‌کند و لباس‌هایش بسیار زیاد کثیف و لک می‌شود، حجم لباس بیشتری نیاز دارد.

حتماً زیرپوش‌های زیر دکمه‌دار بخرید: این زیرپوش‌ها خیلی مفیدند؛ از سویی باعث می‌شوند که پهلوی بچه پوشیده بماند و سرما نخورد؛ از سوی دیگر هنگامی‌که کسی کودک را در آغوش می‌گیرد، ممکن است بلوز بچه بالا رفته و دست شخص روی پوست لطیف پهلوی بچه قرار گیرد و بچه اذیت شود. با پوشیدن این زیرپوش‌ها از این مشکل جلوگیری می‌شود. همچنین این زیرپوش‌ها باعث می‌شوند که پوشک بچه خوب بماند و آویزان و شل نشود؛ از سویی دیگر لازم نیست بچه شرت بپوشد و یک کش کمتر روی کمرش فشار می‌آورد؛ درنهایت این زیرپوش‌ها باعث می‌شوند که شلوار بچه کمتر از کمر سر بخورد و ثابت می‌ماند. زیرپوش زیر دکمه‌دار را برای فصل سرما آستین‌حلقه‌ای بخرید که با یک بلوز بپوشد، ولی برای فصل گرما آستین‌حلقه‌ای یا آستین‌کوتاه می‌تواند بپوشد.

مجموعه‌های چندتکه نخرید: برخی از اقلامی که در این مجموعه‌ها موجود است، اصلاً به کار نمی‌آیند، پس بهتر است متناسب با آنچه نیاز دارید خرید کنید.

اگر سرهمی می‌خرید، سعی کنید از نوع بدون جوراب آن باشد: زیرا کودک سریع قد می‌کشید و نوع با جوراب آن سریع کوتاه می‌شود؛ بچه هم راحت نخواهد بود.

برای نوزاد تا زیر یک‌ماهگی حتماً کلاه نخی تهیه کنید: چون ملاج نوزاد تا مدت‌ها نرم و شل است و باید پوشانده شود تا هم سرما نخورد و هم اطرافیان به‌ویژه بچه‌ها از سر کنجکاوی دست نزنند؛ دست و ضربه زدن به این ناحیه از سر نوزاد خیلی خطرناک است.

بلوزهای یقه فرشته بگیرید: معمولاً سر بچه نسبت به بدنش بزرگ است. موقع پوشیدن لباس یقه آن در سر بچه گیر می‌کند و اذیت می‌شود؛ اما یقه فرشته خیلی خوب و گشاد و البته زیباست و به‌راحتی از سر بچه رد می‌شود.

در خرید جوراب دقت کنید: که کش خیلی سفتی نداشته باشد. پوست بچه‌ها خیلی حساس و ظریف است و کش سفت جوراب اذیتشان خواهد کرد.

نظر شما چیست؟