ورم پاها در بارداری یکی از مشکلات شایعی است که بسیاری از خانم ها را نسبت به سلامت و زیبایی شان نگران می کند. به خاطر داشته باشید گرچه ورم در طی بارداری دیگر به عنوان نشانه «پره اکلامپسی» (به انگلیسی: Pre-eclampsia) شناخته نمی شود، ولی می تواند در صورت همراهی با افزایش فشار خون، نشانه ای از مشکلات شدیدتر و نیز اختلالات کلیوی باشد. بنابراین در صورت تشدید ورم و درگیر شدن دست ها و صورت حتماً به پزشک یا مامای  خود مراجعه کنید.

از آنجا که رحم در داخل لگن است و سیاهرگ و رگ هایی که خون را از پا به قلب هدایت می کنند، از رحم به سمت بالا در حرکت هستند، از هفته 20 بارداری فشار فیزیکی زیاد می شود و فشار مکانیکی رحم روی عروق است.

در بارداری به دلیل این که عروق 2 لیتر خون اضافه در خود جای می دهند معمولاً گشادتر از حالت معمول هستند و روی عروقی که از قبل گشاد هستند هم فشار وارد می کنند. این حالت در خانم های باردار سبب ورم پا می شود. معمولاً در این حالت عروق به طرف بیرون تراوش می کنند، یعنی اِدِم بین بافتی از هفته 20 تا 26 نمایان می شود. افرادی که سابقه واریس دارند، افرادی که وزنشان در بارداری زیاد بالا رفته و افرادی که در سنین بالا باردار می شوند خطر نارسایی عروق و سیاهرگ های برگرداننده خون به قلب را دارند. واریس تشدید می شود یعنی نفوذ مایع از جداره سیاهرگ ها را باعث می شود.

رعایت این موارد برای فرد باردار برای کنترل ورم پا مؤثر است:

  • مصرف نمک را کم کنند.
  • در طول بارداری از جوراب واریس استفاده کنند.
  • حتماً پیاده روی داشته باشند.
  • سعی کنند وزن زیاد نگیرند چون وزن زیاد برایشان مشکل به وجود می آورد.
  • خانم های کارمند یا خانه دار نباید بیش از 45 دقیقه به حالت نشسته باشند.
  • کفشی با پاشنه 3 سانتی متر بپوشند.
  • مصرف مایعات را محدود نکنند و تا جایی که می توانند مایعات مصرف کنند.
  • از آویزان نگه داشتن پاها به مدت طولانی در طی روز خودداری کنند.
  • در هنگام استراحت پاها بالاتر از سطح زمین قرار گیرد.
  • از پوشیدن جوراب های تنگ و غیر نخی خودداری کنند.

استفاده از محصولات مراقبتی نیز در این موارد بسیار کمک کننده است. «ژل آرامش دهنده فوری پاها موستلا» یا (Light Legs Gel) آرامش بخش و شاداب کننده پاها است و در دوران بارداری باعث بهبود جریان خون شده و به دلیل داشتن عصاره منتول ایجاد احساس ضد احتقان فوری می کند. این محصول از واریس ناشی از بارداری پیشگیری کرده و تقویت کننده عروق خونی پاها جهت بهبود جریان خون می شود.

از آنجا که رحم در داخل لگن است و سیاهرگ و رگ هایی که خون را از پا به قلب هدایت می کنند، از رحم به سمت بالا در حرکت هستند، از هفته 20 بارداری فشار فیزیکی زیاد می شود و فشار مکانیکی رحم روی عروق است.

برای رفع مشکلات مربوط به ورم پاها می توانید مقداری از «ژل آرامش دهنده فوری پاها موستلا» را به پاها زده و به منظور تسهیل در گردش خون از کف پا تا بالای ران به آرامی ماساژ دهید. برای تأثیر آرامش بخشی فوری، بهتر است که «ژل آرامش دهنده فوری پاها موستلا»در یخچال نگه داری شود.

نظر شما چیست؟