شل شدن و افتادگی پوست یکی از بخش‌های انکار ناپذیر  بالا رفتن سن است. همین‌طور که سن ما بالا می‌رود، روند تولید الاستین و کلاژن در لایه درم پوست کند شده و پوست، استحکام و قوام خود را از دست می‌دهد. در کنار پیر شدن، فاکتورهایی مانند آسیب خورشید، سیگار کشیدن و تغییرات وزنی می‌توانند روی نرخ شل شدگی پوستمان تأثیر بگذارند. اما راه‌هایی وجود دارد که می‌توانیم با انجام دادن آنها، شل شدگی پوست را به حداقل برسانیم و یا پوست‌های شل شده را دوباره به حالت قبل برگردانیم.

با گذشت زمان به ناچار حجم صورتمان را از دست می‌دهیم. دلیلش از دست دادن غشاء میانی پوست، چربی، عضله و تغییرات استخوانی است. فاکتورهای خارجی مانند در معرض نور خورشید قرار گرفتن، آلاینده‌ها، استرس و غیره می‌توانند این فرآیند را سرعت ببخشند. اجرای یک برنامه غذایی سالم سرشار از آنتی اکسیدان، ترک کردن سیگار، ترک کردن الکل، کاهش استرس و استفاده از یک ضد آفتاب تأثیر گذار می‌توانند تا حدود زیادی تأثیر این عوامل خارجی را کاهش دهند. تحقیقات بسیاری نشان داده‌اند که این عوامل خارجی بیشتر از ژنتیک روی پیری پوست تأثیر می‌گذارند.

همیشه به دنبال کرم‌های پوستی باشید که حاوی مواد طبیعی فعال باشند. همیشه از ضد آفتاب استفاده کنید حتی در زمستان. به خاطر داشته باشید با اینکه اشعه‌های UBV در زمستان کمتر است اما سطح UVA همچنان بالا است. UVA طول موج بلندتری است که می‌تواند از شیشه نیز عبور کند. UVA در بلند مدت باعث آسیب به لایه درم شده و با شکست ساختار کلاژن و الاستین. بنابراین این بسیار ضروری است که مطمئن شوید ضد آفتابتان نه تنها در برابر UBV بلکه در برابر UVA نیز از پوستتان محافظت کند.

سبک زندگی برای پیشگیری از افتادگی و قوام پوست بسیار مؤثر است

اول از همه سیگار کشیدن را متوقف کنید، سیگار کشیدن درست مانند در معرض نور آفتاب قرار گرفتن باعث آسیب رادیکال‌های آزاد می‌شود. این آسیب باعث افزایش آنزیم‌هایی نظیر MMP-1 می‌شود که موجب شکسته شدن کلاژن و الاستین می‌شود.

شواهد رو به افزایشی وجود دارد که آلاینده‌ها – مخصوصاً هنگام قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش – باعث پیری پوست می‌شوند. آنتی اکسیدان های خوراکی و موضعی می‌توانند به محافظت در برابر رادیکال‌های آزاد کمک کنند. یک برنامه غذایی سرشار از میوه و سبزیجات می‌تواند آنتی اکسیدان طبیعی بدنمان را تأمین کند. برای مثال فلفل‌های زرد و نارنجی حاوی کاروتینوئید ها هستند که آنتی اکسیدان هایی قوی‌اند. گوجه فرنگی حاوی لیکوپن است که پوست را در برابر نور آفتاب محافظت می‌کند. یک برنامه غذایی سالم، مقداری ورزش و ضد آفتاب به محافظت از پوست کمک می‌کنند و در نهایت پیری آن را به حداقل می‌رسانند.

نظر شما چیست؟