مراقبت از سلامت و زیبایی پوست یکی از مهم‌ترین گام‌هایی است که در سلامتی ظاهری و روانی انسان تأثیر زیادی دارد. چرا که پوست به‌عنوان اولین لایه‌ی محافظ بر روی تمام اعضای بدن ما کشیده شده و بدن را در برابر آسیب‌ها محافظت می‌کند. اگرچه افراد از عوامل تأثیرگذار بر سلامت پوست مانند اشعه‌ی نور خورشید، اثرات مواد شوینده شیمیایی و مواردی ازاین‌دست اطلاع کافی دارند و نکات سلامتی دراین‌باره را رعایت می‌کنند. اما شاید کمتر کسی از تأثیرات آلودگی هوا بر سلامت پوست آگاهی داشته باشد.

آلودگی هوا چیست

شاید تا چند سال پیش مشکل آلودگی هوا در ایران فقط مختص یک یا دو شهر بود، اما در حال حاضر دامنه‌ی این مشکل آن‌قدر وسیع شده که گاه شهرهای کوچک نیز با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند. در حال حاضر بسیاری از شهرهای جهان با مشکل آلودگی هوا مواجه هستند و سالانه درصد نسبتاً قابل‌توجهی از مرگ‌ومیرها به خاطر این مشکل صورت می‌گیرد. بسیاری از مردم تصور می‌کنند که خطر آلودگی هوا برای سلامتی انسان فقط از راه تنفس تهدید به‌حساب می‌آید؛ اما حقیقت آن است که این خطر دامنه‌ی بسیار وسیع‌تری از آنچه ما فکر می‌کنیم را در برمی‌گیرد که یک نمونه‌ی مهم از آن تهدید سلامت و زیبایی پوست است. قبل از آن‌که به تأثیرات آلودگی هوا بر روی سلامت پوست بپردازیم، بهتر است در ابتدا شناخت بهتری نسبت به مفهوم آلودگی هوا پیدا کنیم. تصور بسیاری از مردم از آلودگی هوا محدود به دود و گردوغبار است. اما حقیقت آن است که مفهوم آلودگی هوا مواردی مانند ذرات شیمیایی موجود در هوا، ترکیبات شیمیایی در آلودگی‌های دودی صنعتی و مواردی از این قبیل را نیز در برمی‌گیرد. البته آلودگی هوا فقط مربوط به آلودگی‌هایی در مقیاس وسیع نیست، بلکه محدوده‌ی هوای اطراف ما نیز می‌تواند با مانند دود سیگار که هزاران سم را در خود دارد، آلوده شود و برای ما آلودگی هوا محسوب شود. پوست ما روزانه در معرض این آلودگی‌های شیمیایی قرار دارد و به‌هیچ‌عنوان از خطر آن‌ها در امان نیست. به همین دلیل لازم است تا از این موضوع آگاه باشیم و برای سلامت پوست خود تدابیری را بیندیشیم.

ارتباط آلودگی هوا با بیماری‌های پوستی

آلودگی هوا با بسیاری از مشکلات پوست مرتبط است و بسیاری از این بیماری‌ها بر سیستم تنفسی انسان تأثیر می‌گذارند. یکی از تأثیرات آلودگی هوا بر سلامت پوست، افزایش تعداد رادیکال‌های آزاد است. رادیکال‌های آزاد آسیب‌های زیادی به بدن انسان می‌رسانند و می‌توانند سطح آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند ویتامین‌های C و E را به‌شدت کاهش دهند. با کاهش سطح آنتی‌اکسیدان‌ها فرآیند پیری پوست آغاز می‌شود و درنهایت پوست کدر، افتاده و پر از چین‌وچروک خواهد شد.

روش‌های حفاظت از پوست در برابر آلودگی هوا

اگرچه آلودگی هوا مشکلی نیست که بتوان آن را به‌زودی حل کرد و یا کاهش داد، اما چند راه وجود دارد که می‌توان آسیب‌های پوست در برابر آلودگی هوا به حداقل رساند؛ یکی از این راه‌ها استفاده از محصولات حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها است. آلودگی هوا به‌هرحال پس از مدتی سطح آنتی‌اکسیدان‌های پوست را کاهش می‌دهد و برای مقابله با این مورد باید از کرم‌های ویتامینه موضعی استفاده کنید. تحقیقات نشان می‌دهد که استفاده از ویتامین‌های C و E به پوست به‌صورت موضعی می‌تواند شدت آسیب‌ها را کاهش دهد و از سرعت فرآیند پیر شدن پوست به طرز چشمگیری کم کند. یک‌راه دیگر برای افزایش سطح آنتی‌اکسیدان‌های بدن رعایت یک رژیم غذایی مناسب و سالم است. میوه‌ها و سبزی‌های تازه سرشار از آنتی‌اکسیدان هستند که باید در رژیم غذایی شما جایگاه ویژه‌ای داشته باشند.

راه دیگر برای حفاظت از سلامت پوست استفاده از شوینده‌های مناسب با نوع پوست و با پایه گیاهی است. استفاده از کرم‌های ضد آفتاب نیز برای سلامت پوست به‌شدت توصیه می‌شود. اگرچه اسم این کرم‌ها صرفاً مقابله با اثرات آفتاب را در ذهن تداعی می‌کند، اما این محصولات علاوه بر مقابله با اثرات منفی آفتاب از پوست انسان در برابر آلودگی هوا نیز محافظت می‌کنند. آلودگی هوا یکی از مشکلات جدی در دنیای امروز است که اگر از خود در برابر آن مراقبت‌های ویژه به عمل نیاورید، سلامتی شما به خطر خواهد افتاد. اما با رعایت این نکات می‌توانید اطمینان حاصل کنید که هر کاری را که برای سلامتی‌تان توانسته‌اید انجام دهید، انجام داده‌اید و همیشه پوستی جوان و شاداب خواهید داشت.

نظر شما چیست؟