تلفن همراه در کنار فوایدی که دارد، می‌تواند بر روی کل بدن اثرات نامطلوبی هم بگذارد، از جمله اینکه تلفن همراه ممکن است باعث بروز برخی عوارض شایع پوستی شود. هم‌اکنون در جهان حدود ۵/۲ میلیارد نفر از تلفن همراه استفاده می‌کنند و این آمار فقط در آمریکا به ۲۲۰ میلیون نفر می‌رسد. حال تصور کنید که ما در چه دنیایی از امواج تلفن‌های همراه زندگی می‌کنیم.

میزان جذب امواجی که از تلفن همراه به‌طرف گوش می‌آید، با توجه به فاصله تلفن همراه از گوش و فرکانس موج متفاوت است ولی به‌طورمعمول بیش از ۷۰ درصد امواج به‌وسیله بافت جمجمه و مغز جذب می‌شود و به شکل انرژی حرارتی درمی‌آید.
اگرچه عوامل گوناگونی از جمله فاصله تلفن همراه از گوش و میزان فرکانس در جذب امواج موثرند اما اثر زیان‌بار صحبت بی‌وقفه با تلفن‌های همراه آشکار و بدیهی است.

مطالعات نشان داده است که نور حاصل از صفحات الکترونیکی در شب، خواب را شدیداً تحت تأثیر قرار می‌دهد و باعث به‌هم‌ریختگی سطح Melatonin می‌شود.

این مطالعه نشان‌دهنده تفاوت فوق‌العاده زیاد بین مطالعه از روی کاغذ و مطالعه از روی تجهیزات الکترونیکی و عواقب آن‌ها بر خواب شبانه است.

تحقیقات خواب ناکافی را موجب بروز مشکلات قلبی عروقی، اضافه‌وزن، دیابت و امثال این‌ها نیز می‌داند.
همچنین گفته می‌شود که نور مصنوعی یکی از عوامل به‌هم‌ریختگی ملاتونین است و شایان ذکر است که به‌هم‌ریختگی طولانی‌مدت ملاتونین می‌تواند باعث افزایش خطر سرطان سینه، سرطان روده و پروستات شود.

علاوه بر تاثیرات تلفن همراه بر روی کل بدن اثرات پوستی آن نیز اهمیت ویژه‌ای دارد. به‌طور خلاصه شایع‌ترین عوارض پوستی تلفن همراه عبارت‌اند از:

تلفن همراه و درماتیت

درصورتی‌که احساس وجود ضایعاتی خشک و خارش‌دار بر روی پوستتان شدید، این حالت ممکن است در اثر امواج تلفن همراه بر روی پوست دست یا صورت شما در اثر مکالمات طولانی و روزانه ایجاد شده باشد.

امواج موبایل سطح آنتی‌ژن‌های آلرژن را در افرادی که سابقه آلرژی دارند افزایش می‌دهد علت دیگر استفاده از نیکل و کوبالت در ساخت گوشی تلفن همراه است این فلزات به همراه امواج تلفن موجب قرمزی و خارش پوستتان می‌شود.

به‌تازگی انجمن متخصصان پوست انگلستان هشدار داده است که استفاده طولانی‌مدت از موبایل موجب بروز نوعی حساسیت پوستی می‌شود. اغلب افراد عادت دارند که گوشی موبایل را ساعت‌ها در تماس با گوش و صورت خودشان نگه‌دارند و همین عادت باعث بروز جوش‌هایی در ناحیه تماس پوست با تلفن همراه می‌شود.

عامل اصلی در بروز این گروه از جوش‌ها، نیکل موجود در سطح صفحه شماره‌گیر تلفن‌های همراه است که برخی از افراد به آن حساسیت نشان می‌دهند و دچار جوش‌های پوستی خارش‌داری به نام «درماتیت تماسی» می‌شوند.

جالب است بدانید که محققان «مایو کلینیک» با بررسی ۲۲ نوع گوشی مشهور و پرطرفدار در دنیا به این نتیجه رسیدند که ۱۰ نوع از این گوشی‌ها، دارای نیکل در صفحه‌نمایش خود بوده‌اند.

چین پنجه کلاغی اطراف چشم

تمرکز زیاد برای خواندن صفحه اجتماعی موردعلاقه‌تان در هنگام شب شروعی است برای ایجاد چین پنجه کلاغی اطراف چشمانتان. کوچک بودن فونت نوشته‌ها و روشنایی صفحه موبایل موجب جمع‌کردن چشمان و در نتیجه ایجاد چروک در اطراف آن‌ها می‌شود بنابراین بهتر است نوشته‌ها را درشت و نور صفحه را زیاد کنید.

تلفن همراه و گرما

آیا تاکنون توجه کرده‌اید در اثر مکالمات طولانی در شب با بهترین دوستتان به چه میزان گوشی همراهتان داغ می‌شود گرم شدن بیش‌ازحد تلفن همراه باعث افزایش سطح ملانین در پوست شما می‌شود و در نتیجه موجب تغیر رنگ پوست با نقاط تیره و پراکنده بر روی پوستتان می‌شود بنابراین بهترین حالت استفاده از هندزفری است تا مواجهه با این امواج به حداقل برسد.

از طرفی با توجه به اینکه گوشی‌های همراه به‌عنوان یک حامل جرم و میکروب محسوب می‌شود و بسیار آلوده است شما این منبع جرم و باکتری را هر روز با خود حمل کرده و بارها آن را بر روی پوستتان قرار می‌دهید که خود می‌تواند باعث ایجاد آکنه شود.

بنابراین بایستی مرتباً گوشی تلفن همراه خود را با یک پاک‌کننده آنتی باکتریال تمیز کرده و در داخل کاور قرار دهید و با دستانی تمیز از آن استفاده کنید.

سطح گوشی همراهتان را با ترکیبات آنتی باکتریال پاک کنید از هندزفری استفاده کنید استفاده از تلفن همراه را در شب محدود نموده و آن را از خود دور کنید از وسایلی که امواج مضر تلفن همراه شما را به حداقل می‌رسانند استفاده کنید با رعایت این نکات می‌توانید استفاده سالمی از تلفن همراهتان داشته باشید.

تلفن همراه و چروک‌های گردن

شما دائماً برای خواندن ایمیل‌ها و یا خواندن پیام‌های جدیدتان سرتان را خم می‌کنید این حالت موجب شکستن پروتئینی در پوست به نام کلاژن در پوست گردن می‌شود. شما می‌توانید با قرار دادن گوشی تلفن در سطحی بالاتر در راستای دیدتان از این حالت پیشگیری کنید.

می‌توانید امواج مضر را با ترک عادات اشتباهتان ترک نمایید

بهترین راهکار این است که مدت‌زمان تماس و مکالمه با تلفن همراهتان را کاهش دهید. مطالعات نشان می‌دهد که اگر شما بیش از دو دقیقه با تلفن همراه صحبت کنید، امواج مغزی شما تحت تأثیر امواج تلفن همراه قرار می‌گیرد.

نظر شما چیست؟