انتخاب عطر مناسب برای هر شخص یکی از نکات کلیدی در خرید عطر است. پیش تر این موضوع را بررسی کرده ایم. اما پس از انتخاب عطر مناسب و خرید آن نکته ای که مهم به نظر می رسد نحوه استفاده و نگهداری از عطر است. در اینجا ۶ نکته مهم درباره استفاده و نگهداری عطر را بررسی می کنیم.

1- به اندازه عطر بزنید

اولین نکته اینجاست که چه مقدار عطر به خود بزنیم. عطربازها به سه دسته تقسیم می شوند: کسانی که به اندازه عطر نمی زنند، کسانی که به اندازه عطر می زنند و کسانی که بیش از حد عطر می زنند. بعضی ها هستند دلشان نمی آید به اندازه به خود عطر بزنند. درواقع این افراد عطر خود را هدر می دهند. یک سری دیگر هم دوش عطر می گیرند و همه اطرافیانشان را از بوی عطر خفه می کنند. راه حل مناسب این است که بسته به غلظت عطر هر دفعه ۲ یا ۳ بار اسپری را فشار دهید.

2- عطر را به نقطه از بدنتان بزنید

ماندگاری بوی عطر فقط به کیفیت آن نیست. اگر می خواهید بوی عطرتان ماندگاری بیشتری برجای بگذارد، عطر را در ۳ نقطه از بدن اسپری کنید. مُچ دست، پشت گوش ها و پشت زانوها. این ۳ ناحیه از بدن، نقاطی هستند که نبض بدن از آن ها عبور می کند. بعد از این ۳ نقطه موهای سر نیز جای مناسبی برای عطر زدن است. هرجایی که بروید رَدی از بوی خوش در هوا به جا خواهید گذاشت.

3- عطر را در جای مناسب بگذارید

جدا از این که چطور از عطر استفاده کنیم، نکات به درد بخور دیگری هم دراین باره وجود دارد. یکی از این نکات نحوه‌ی نگهداری از عطر است. به همین دلیل است که عطری که پارسال خریدید یا عطری که در جای درست نگهداری نشده است، بوی تازه نمی دهد و خیلی هم ماندگار نیست. اگر یخچال تان جا دارد، بهتر است عطرهایتان را در یخچال جا ساز کنید. در غیر این صورت، آن ها را در جایی خشک و خنک نگهداری کنید که نور مستقیم آفتاب نخورد. حمام و دستشویی به خاطر مرطوب بودن جای مناسبی برای نگهداری عطر نیست.

4- اخطارهای استفاده و نگهداری از عطر

احتیاط کردن شرط عقل است و این جمله درباره‌ی استفاده و نگهداری از عطر نیز کاربرد دارد. آیا می دانستید که بعضی از عطرها حاوی موادی هستند که اگر مستقیم بر روی لباستان بریزند آن را لک می کنند؟ به همین دلیل است که می گوییم عطر را فقط بر روی بدن یا موهای خود بریزید. اگر احیاناً بعد از استفاده از عطر قصد دارید به مکانی بروید که برای مدت طولانی زیر نور خورشید قرار می گیرید، به خاطر داشته باشید که مناطق عطر خورده، حساسیت بیشتری در برابر نور خورشید خواهند داشت. چیز دیگری که باید در ذهن داشته باشید این است که بعضی از عطرها حاوی موادی هستند که باعث سردرد یا واکنش های آلرژیک شما یا اطرافیانتان ی شوند. بنابراین بیشتر دقت کنید.

5- عطر برای تازه کارها

اگر دفعه‌ی اول تان است که می خواهید عطر بخرید و می خواهید اول کاری محتاط باشید، بهتر است با یک اسپری بدن یا چیزی که خیلی سنگین نباشد شروع کنید. برای خوشبو شدن استفاده از لوسیون یا صابون معطر نیز کار شما را راه می اندازد. اگر فقط با محصولات طبیعی حال می کنید، عطرهای روغنی با رایحه‌ی وانیل، پرتقال یا لیمو مناسب شما هستند.

6- ماندگاری عطر را بیشتر کنید

در روش نگهداری از عطر، راه های مختلفی وجود دارد برای این که ماندگاری عطر خود را بیشتر کنید. اولین راه کار این است که خود را چند لایه عطرمالی کنید. یک سِت بدن شوی معطر حاوی لوسیون، عطر و اسپری بدن (Body Splash)  تهیه کنید. اگر پوست بدن را با استفاده از چند ماده‌ی معطر خوشبو کنید تا آخر روز بوی خوب می دهید. راه حل دیگر این است که از کِرِم های خوشبو کننده استفاده کنید. باید این کرم ها را مثل لوسیون به بدن خود بمالید.

نظر شما چیست؟