بی شک رژ لب یکی از پرمصرف ترین محصولات آرایشی خانم ها است. به منظور اینکه رژ لب بتواند بر زیبایی شما بیفزاید باید رنگ و بافت آن به درستی انتخاب شود.

1. رنگ رژ در زیبایی آرایش شما خیلی مهم است

برای انتخاب رنگ رژ لب به رنگ لبتان دقت کنید و همرنگ آن یا 1 یا 2 درجه پر رنگ تر را امتحان کنید. برای خرید رژ لب توصیه می شود بعد از تمیز کردن سر تستر با پنبه الکلی روی لب پایین امتحان کنید، بهتر است که رنگ رژ را روی پوست دست امتحان نکنید. بهترین قسمت دست که شباهت زیادی به رنگ لب دارد، سر انگشتان است. در نور طبیعی رنگ رژ را روی لبتان ببینید و هنگام انتخاب رژ مهم است که رنگ طبیعی پوستتان را بشناسید. برای این کار توصیه می شود در نور طبیعی به پوست بدون آرایش خود نگاه کنید. بهترین جا برای اینکه رنگ پوستتان را تشخیص دهید، خط چانه است.
اگر پوست روشنی دارید و در آفتاب سریع قرمز می شوید یا روی صورتتان لک های قرمز رنگی وجود دارد؛ یعنی سفید هستید.

  • اگر در آفتاب به سرعت پوستتان تیره می شود؛ یعنی سفید نیستید اما پوست روشنی دارید.
  • اگر به سرعت برنزه می شوید؛ یعنی پوستتان به UV حساس است و پوست مختلطی دارید.
  • اگر رنگ پوستتان زیتونی است و به ندرت آفتاب سوخته می شوید و حتی در زمستان پوستی برنزه دارید؛ یعنی گندمی هستید.
  • اگر آفتاب سوخته نمی شوید و رنگ موهایتان مشکی یا قهوه ای است؛ یعنی پوستتان تیره است.

حالا به رگ مچ دستتان نگاه کنید! اگر رگ های آبی دارید؛ یعنی رنگ پوستتان سرد است و اگر رنگ رگ هایتان سبز است؛ یعنی رنگ پوست گرمی دارید. اگر نمی توانید بین این 2 را تشخیص دهید یعنی رنگ پوستتان خنثی است. با طلا نیز می توانید همین آزمایش را انجام دهید. اگر طلای زرد به شما می آید؛ یعنی رنگ پوستتان گرم است و اگر با طلای سفید زیباتر می شود؛ یعنی رنگ پوستتان سرد است.

اگر پوست سفید یا روشنی دارید، رنگ رژهای صورتی روشن، صدفی، بژ یا کالباسی مناسب است. اگر رنگ پوستتان سرد است، گوشتی یا موکا به شما می آید. برای پوست های با رنگ گرم صورتی رنگ پریده یا گوشتی مایل به هلویی مناسب تر است.

برای پوست های مختلط رنگ صورتی و بنفش همراه سایه ای مسی یا برنز مناسب است.

اگر پوست برنزه و گندمی دارید، هرگز رژ لب قهوه ای یا بنفش استفاده نکنید. رنگ هایی که تون نارنجی دارند، بهترند. با رژ صدفی یا صورتی هم زیبا می شوید.

اگر رنگ پوستتان تیره است، رنگ قهوه ای، بنفش، فندقی، کاراملی و شرابی مناسب است. اگر پوست سردی دارید، بیشتر شرابی یا یاقوتی را امتحان کنید. اگر پوست گرمی دارید، مسی و برنز به شما می آید.

نکته دیگری که باید مدنظر گرفت، این است که هر چه رنگ رژی تیره تر باشد، لب ها را کوچک تر و هر چه روشن تر باشد، لب ها را درشت تر نشان می دهد. در ضمن رژ لب هایی که تون آبی دارند، دندان ها را سفیدتر به نمایش می گذارند.

2. هماهنگی رنگ رژ لب و رنگ مو، آری یا نه؟

در صورتی که رنگ موی شما به صورت طبیعی بلوند است و رنگ پوست سفیدی دارید، بهتر است از رژ لب هایی به رنگ هلویی یا گیلاسی استفاده کنید، اما اگر رنگ پریده نیستید و رنگ پوستتان تیره تر است می توانید از قرمز تیره یا بنفش پررنگ هم استفاده کنید. امروزه بیشتر خانم ها موهایشان را رنگ می کنند و اغلب خانم هایی که رنگ موی بلوند یا مش روشن دارند، رنگ موی طبیعی شان تیره است بنابراین بهتر است به جای هماهنگ کردن رژ با رنگ موی طبیعی، رژ را با رنگ لباس هماهنگ کنید اما در این میان هم توصیه هایی را باید مدنظر داشت. مثلاً اگر لباس شما قهوه ای است، رژ لب آلویی به لب نزنید، اما اگر لباس مشکی دارید می توانید از رژ لب قرمز یا صورتی استفاده کنید. هرگز دقیقاً رنگ رژی همرنگ لباستان انتخاب نکنید. مهم این است که در یک تون رنگی باشند و فراموش نکنید هرگز نباید آرایش چشم غلیظ و رژ تند داشته باشید. اگر چشم ها را آرایش می کنید، رژ کمرنگ بزنید و برعکس!

3. آیا با افزایش سن رنگ رژ هم تغییر می کند؟

این پدیده کاملاً طبیعی است که با بالا رفتن سن لبه نیز پیر شود. به طور قطع از رنگی که در 20 سالگی برای رژ لب استفاده می کردید نمی توانید در سن 60 سالگی هم استفاده کنید. با افزایش سن پوست تیره تر شده و از شادابی و درخشش آن کاسته می شود. پوست لب نیز رنگ پریده تر می شود و سرخی و شادابی خود را از دست می دهد. شاید تا قبل از 50 سالگی استفاده از برق لب ایده خوبی باشد، اما بعد از این سن هرگز از برق لب استفاده نکنید. البته استفاده از رنگ های روشن اشکالی ندارد. در صورتی که اعتدال رعایت شود و افراط نکنید، استفاده از رنگ های قرمز، نارنجی و صورتی بین 20 تا 60 سالگی مناسب است. با افزایش سن، لب ها نیز چروک می شود، به منظور جلوگیری از نمایان شدن این چروک ها توصیه می شود از رژ لبهای مات و خشک استفاده نکنید رژ لب های چرب که بافت خامه ای دارند برای این سن مناسب تر هستند.

نکته دیگری که باید مدنظر گرفت، این است که هر چه رنگ رژی تیره تر باشد، لب ها را کوچک تر و هر چه روشن تر باشد، لب ها را درشت تر نشان می دهد. در ضمن رژ لب هایی که تون آبی دارند، دندان ها را سفیدتر به نمایش می گذارند.

4. رژ لب مات یا براق

اگر لب های باریکی دارید، توصیه می شود از رژ لب های براق استفاده کنید که نور را باز می تاباند، استفاده از رژ لب مات باعث می شود صورت شما کدر و خسته به نظر آید و برعکس در صورتی که لب های بزرگ و برجسته ای دارید، بهتر است از رژ لب مات استفاده کنید.

5. رژ مایع بهتر است یا جامد

مایع یا جامد بودن رژلب به حلالی بستگی دارد که درون آن است. رژ لب های مایع خشکی لب را بیشتر می کنند زیرا ماده حلال یعنی الکل بیشتری دارند. هر چه درصد موم و روغن رژ بیشتر باشد، بهتر است و لب را نرم تر می کند.

6. چطور رژ لب بزنیم؟

برای اینکه رژ لب روی لبتان زیبا شود به زیرسازی نیاز دارید. اگر لب هایتان پوسته پوسته شده، ابتدا با اسکراب پوسته ها را رفع کنید. سپس از مرطوب کننده و بالم لب استفاده کنید تا پوست لب آب رسانی شود. اگر این کار را شب انجام دهید، صبح لب های زیبایی خواهید داشت.

بهترین شیوه برای کشیدن رژ لب این است که رژ را پررنگ روی لب پایین بکشید و بعد لب ها را به هم بمالید تا لب بالا رنگ بگیرد و با انگشت رنگ را یکنواخت کنید. اگر می خواهید دوام رژ روی لب بیشتر شود، ابتدا با مداد لبی همرنگ رژ تمام لب را پوشش دهید و بعد رژ بزنید.

نظر شما چیست؟