رنگ مو، سریع‌ترین راه برای ایجاد تغییری بزرگ و چشمگیر در چهره و ظاهر افراد محسوب می‌شود و اگر به درستی و از روی اصول انجام شود، می‌تواند موجب افزایش زیبایی شود. یکی دیگر از مزایای رنگ کردن مو، داشتن گزینه‌های متنوعی برای انتخاب است که در اولین قدم برای داشتن موهای زیبا و سالم، باید بهترین رنگ مو را انتخاب کنید. رعایت نکات مهم هنگام رنگ کردن مو بسیار ضروری است که با رعایت یک سری اصول مهم، موهای شما پس از رنگ‌کردن آسیب نخواهند دید. اگر به رنگ کردن موهای خود علاقمندهستید،  لازم است نکات مهم رنگ کردن مو را برای یک نتیجه‎ی مناسب و عالی بدانید، در ادامه همراه باشید.

 

برای رنگ کردن مو به چه چیزهایی توجه کنیم

  1. بهترین رنگ مو را انتخاب کنید.

اولین قدم برای رنگ کردن مو، انتخاب یک رنگ مو مناسب است که توجه به ترکیبات و فرمولاسیون آن، از اهمیت زیادی برخوردار است اگر از رنگ مو مناسب استفاده نکنید، موهای شما، به مرور زمان آسیب می‌بیند و ظاهری نامطلوب پیدا می‌کند، پس بهتر است به دنبال خرید بهترین رنگ مو برای موهای خود باشید. دستورالعمل روی جعبه را دنبال کنید، زیرا محصولات رنگ مو هر کدام ممکن است متفاوت از دیگری باشند علاوه بر آن، برای اطمینان از اینکه به هیچ‌کدام از موادهای شیمیایی درون رنگ موی تولید شده حساسیت نداشته باشید، حتما کمی از آن را روی چند تا از تارهای مو خود امتحان کنید.

  1. قبل از رنگ کردن موهای خود را بشویید.

این نکته به نوع رنگ و وضعیت مو شما بستگی دارد اما بهتر است یک تا دو روز قبل از رنگ کردن مو، موهای خود را بشویید زیرا این کار باعث می شود موها به اندازه طبیعی چرب و بستر برای رنگ کردن مو آماده شود. چربی طبیعی پوست سر به محافظت در برابر مواد شیمیایی کمک می کند. این چربی به عنوان یک پوشش اضافی عمل می کند و زمانی که رنگ کوتیکول مو را می‌شکند، این چربی باعث جلوگیری از آسیب مو و تحریک پوست خواهد شد.در صورت امکان قبل از رنگ کردن مو از نرم کننده ها استفاده نکنید زیرا این کار باعث از بین رفتن چربی طبیعی مو می شود.

 

 

  1. رنگ مناسب مو خود را بشناسید.

شما چه یک آرایشگر حرفه‌ای باشید یا کسی که تابه‌حال با رنگ مو کارنکرده، باید این نکته را در نظر داشته باشید که درست است که شما از روی کاتالوگ، می‌توانید طیف وسیعی از رنگ‌ها، از بلوند پلاتینه تا مشکی پرکلاغی را انتخاب کنید، اما نباید این کار را بکنید. بلکه باید رنگی را انتخاب کنید که برای شما مناسب است. یک پیشنهاد خوب می‌تواند رنگ موهای واقعی خودتان باشد که در دوران بلوغ و به علت گذر زمان تغییر یافته است. از روی عکس‌های کودکی خود، رنگ واقعی موهایتان را پیدا کنید و دوباره به آنها رنگ نوجوانی و طراوت بدهید. اگر می‌خواهید رنگی را بر روی موهای خود امتحان کنید که به  رنگ طبیعی موهای شما نزدیک نباشد، باید به رنگ پوست و همچنین رنگ چشمان خود نیز دقت کنید.

  • افرادی که پوست و چشمان روشنی دارند، طیف وسیعی از رنگها را می‌توانند انتخاب کنند، البته رنگ‌های تیره اگر به درستی انتخاب نشوند باعث پیرتر نشان دادن فرد می‌شوند.
  • اگر رنگ پوست شما، روشن و مایل به صورتی است، طیف خاکستری متوسط و روشن می‌تواند گزینه مناسبی باشد.
  • کسانی که پوست سبزه و چشمان تیره دارند، می‌توانند موهای خود را تا هرجا که بخواهند تیره و یا کمی روشن کنند.

 

  1. پوشاندن موهای سفید

 

بعضی از موهای سفید بخصوص موهای ریز، کلفت و خاکستری رنگی که در اطراف شقیقه‌ها هستند در برابر رنگ مو مقاوم و یا در مقایسه با سایر موهای سفید، بسرعت رنگ خود را از دست می‌دهند. اگر موهای شما از آن دسته موهایی است که خیلی زبر و در برابر رنگ مقاوم هستند، بهتر است از رنگی که یک درجه تیره‌تر از رنگ مورد‌ نظرتان است، استفاده کنید چون به‌دلیل نبودن رنگدانه در تار مو، رنگی که می‌گذارید روشن‌تر به‌نظر می‌رسد و از جایی که سفیدترین موها را دارد شروع کنید و پس از شستن، با حوله خوب خشک کنید، سپس برای بالا رفتن قدرت جذب مو سفید توصیه می‌شود، مدت زمان گذاشتن رنگ را به حدود 45 دقیقه برسانید.

 

  1. بیش از حد موهای خود را رنگ نکنید.

رنگ کردن بیش از این حد موها سبب خراب شدن جنس مو، از بین رفتن طراوت و شادابی موها و ایجاد موخوره  می‌شود. اگر در طول  سال موهای خود را زیاد رنگ کنید، ریشه موها آسیب می‌بیند و درنتیجه دچار ریزش مو نیز خواهید شد، فاصله ایده آل برای رنگ کردن موها، چهار تا شش هفته است.

  1. از موهای رنگ شده مراقبت کنید.

بعد از رنگ کردن موها، از محصولات مراقبت از مو و  شامپو مخصوص موهای رنگ شده استفاده کنید و توصه می‌ کنیم که حتما به ترکیبات شامپو توجه کنید که حاوی مواد شیمیایی نیاشد. موها را از تابش مستقیم آفتاب دور نگهدارید. نور خورشید، می تواند درخشش و زیبایی رنگ موهایتان را از بین ببرد.

 

با رعایت نکات بالا می‌توانید از جذب رنگ به موهایتان اطمینان داشته باشید؛ اما به همان انداز هم باید به انتخاب رنگ موی مناسب اهمیت دهید. مهم نیست که در خانه موهایتان را رنگ می‌کنید یا سالن آرایشی، انتخاب رنگ موی اشتباه تمامی زحمات و هزینه‌های شما را بر باد خواهد داد. از این‌رو، هنگام خرید رنگ مو، به رنگ موی طبیعی خود هم توجه داشته باشید. سعی کنید محصولی که می‌خرید، بیشتر از دو سایه تیره‌تر یا روشن‌تر نباشد. اگر چنین رنگ موهایی نظر شما را به خود جلب نکرد و شما به یک تغییر اساسی نیاز دارید، پیشنهاد می‌کنیم برای اینکه آسیب دیدن موهایتان را به حداقل برسانید، از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید و رنگ کردن موهایتان را خودتان در خانه انجام ندهید.

نظر شما چیست؟