خواب کافی برای سلامت و تندرستی بدن بسیار مفید است و علاوه بر رفع خستگی، به درخشندگی و شفافیت پوست هم کمک می‌کند بنابراین اگر می‌خواهید پوستی زیبا و شفاف داشته باشید و پوست‌تان دچار پیری زودرس نشود به خواب شبانه‌تان اهمیت دهید و به اندازه بخوابید.

 

تاثیر خواب خوب بر سلامت پوست

خواب زمان ترمیم قوا و بازسازی برای کل بدن از جمله پوست و لایه‌های مختلف آن است . در تاریکی شب پوست، این فرصت را پیدا می‌کند که خود را بازسازی کند، زیرا با کم شدن فعالیت برخی ارگان‌ها، مثل دستگاه گوارش و عضلات، نیاز به گردش خون در این اندام‌ها نیز کاهش پیدا می‌کند؛ بنابراین خون رسانی به نحو بهتری به بخش‌هایی مانند پوست می‌رسد. همانطور که می‌دانید افزایش خون رسانی به پوست باعث می‌شود که مواد مضری مانند رادیکال‌های آزاد که در طول روز بر اثر تابش اشعه ماوراء بنفش ایجاد شدند، توسط سیستم دفاعی بدن از بین رفته و جلوی اثرات مخرب آن‌ها گرفته شود.

از سوی دیگر، حرکات صورت در زمان خواب نسبت به زمان بیداری به طور چشم گیری کاهش پیدا می‌کند و لایه‌های کلاژن و الاستین کمتر درگیر حرکات کششی و انقباضی می‌شوند. کاهش حرکت این لایه‌ها به همراه افزایش جریان خون، به بافت کلاژن و الاستین پوست اجازه می‌دهد که آسیب‌های وارد شده در طول روز را ترمیم و به اصطلاح خود را بازسازی کند.

هنگام خوب، بدن شروع به تولید هورمون‌های رشد می‌کند که به چندین روش از جمله زیبایی پوست صورت و دیگر قسمت‌های بدن کمک می‌کند، همچنین در ترمیم سلول‌های تولید کننده کلاژن موثر است. کلاژن برای پر کردن پوست و جلوگیری از ایجاد چین و چروک لازم است. هورمون‌های رشد اطمینان می‌دهند که پوست شما به اندازه کافی کلاژن تولید می‌کند که پوست شما را محکم و الاستیک نگه می‌دارد و  اجازه می‌دهد تا آکنه و زخم های بدن را ترمیم کند.

 

بهترین زمان خواب برای سلامت پوست

اگر می‌خواهید پوست شادابی داشته باشید در ساعات آغازین شب بخوابید و صبح زود بیدار شوید. بسیاری از کارشناسان پوست، بهترین زمان برای خوابیدن را ۱۰-۱۱ شب الی ۶-۷ صبح می‌دانند . کیفیت خواب روز با شب قابل مقایسه نیست بنابراین تا می‌توانید شب‌ها زودتر بخوابید و صبح‌ها زودتر بیدار شوید .

 

نکات مهم که قبل از خواب باید به آن توجه کنید.

  1. صورت خود را قبل از خواب با یک شوینده ملایم صورت بشویید صورت خود را از مواد آرایشی، چربی و سایر آلودگی‌ها پاک کنید تا منافذ پوستی باز شوند و اکسیژن که برای تنفس و ترمیم سلولی مورد نیاز است به پوست برسد.
  2. اگر پوست شما خشک است یا پس از شستن خشک می‌شود، از یک مرطوب کننده ملایم پیش از خواب استفاده کنید.
  3. سعی کنید به پشت بخوابید، خوابیدن روی صورت می‌تواند باعث افزایش چروک شود. توجه داشته باشید که کیفیت خواب شب بسیار مهم است. اگر نمی‌توانید به پشت بخوابید و تلاش برای به پشت خوابیدن به کیفیت خوابتان لطمه می‌زند، لازم نیست این کار را انجام دهید. از یک بالش با روکش نرم که کمترین آسیب را به پوست می‌زند و ضمنا سرتان در آن فرونمی‌رود، استفاده کنید
  4. سر خود را بالاتر از سطح بدن نگه دارید، این کار علاوه بر کاهش خطر ریفلاکس معده و احتمال خرخرکردن، باعث کاهش بروز تورم چشم‌ها و ایجاد حلقه سیاه دور چشم پس از بیدارشدن می‌شود، زیرا خون به شکل بهتری از وریدهای سطحی پوست صورت به سمت قلب تخلیه می‌شود و امکان تجمع خون در حفره اطراف چشم کاهش می‌یابد و در نتیجه سلامت پوست و زیبایی شما افزایش پیدا می‌کند.

نظر شما چیست؟